Tessék tanulni az USA új adminisztrációjától!
Először is abbahagyni a kontinens elárasztását, aztán megtisztítani a nem idevaló elemektől.
Tovább éleződött a vita Róma és Párizs között az Aquarius-ügy miatt.
Súlyosbodott szerdán a vita Róma és Párizs között a migránsokat szállító Aquarius hajó ügye miatt; az olasz fél bocsánatkérést követelt Franciaországtól a szerinte elfogadhatatlan kijelentések miatt, és lemondta egyik minisztere párizsi látogatását.
Rómában bekérették a külügyminisztériumba Franciaország olaszországi nagykövetét szerda reggel, miután Párizs bírálta az olasz kormány döntését az Aquarius mentőhajó kizárásáról az olaszországi kikötőkből. Olasz sajtóértesülések szerint Rómában emiatt fontolgatják Giuseppe Conte miniszterelnök pénteki párizsi útjának lemondását, és az már biztos, hogy Giovanni Tria gazdasági és pénzügyminiszter az eredeti tervekkel ellentétben most nem utazik a francia fővárosba.
Az Enzo Moavero Milanesi vezette olasz külügyminisztériumban magyarázatot várnak a francia elnöki hivatal keddi közleményére. Ebben Emmanuel Macron francia elnök felelőtlennek és cinikusnak nevezte a római kormány magatartását. A római kormánypalota szintén közleményben válaszolt, hangsúlyozva, hogy Róma „nem fogadhat el álszent leckéztetést olyan országoktól, amelyek a migrációval szemben mindig más irányba fordították tekintetüket”. Olaszországban ennél is nagyobb visszhangja volt annak, hogy Gabriel Attal, a Macron vezette Köztársaság lendületben (LREM) párt brüsszeli szóvivője egyenesen „undorítónak” nevezte az olaszok eljárását.
Matteo Salvini olasz belügyminiszter, a kormányzó Liga politikusa egy televíziós interjújában kijelentette, hogy menedékkérők áthelyezésében Franciaország magatartása volt eddig a legméltánytalanabb, mivel Párizs az általa vállalt majdnem tízezres kvótából eddig 640 menedékkérőt vett át. „Emmanuel ha tényleg arany szíved van, már holnap átküldünk neked további kilencezret!” – üzente Matteo Salvini a francia elnöknek.
Franciaország viszont ragaszkodik a párbeszédhez és az együttműködéshez Olaszországgal az Európát sújtó migrációs kérdésben – közölte szerdán a francia külügyi szóvivő, Emmanuel Macron köztársasági elnök pedig elítélte az érzelmi manipulálást az Aquarius kálváriája ügyében és jelezte, együttműködik Olaszországgal. A francia elnöki hivatal egyik illetékese szerda délután kijelentette, hogy „eddig nem kaptunk semmiféle tájékoztatást az olasz miniszterelnöktől a bocsánatkérést illetően, sem arról, hogy Conte kormányfő esetleg elhalasztja a látogatását”. „Ragaszkodunk a párbeszédhez és az együttműködéshez, amelyet ezekben a témákban Rómával folytatunk” – olvasható a francia külügyi közleményben.
„Teljesen tisztában vagyunk azzal a súllyal, amely a migrációs nyomás miatt Olaszországra nehezedik és az erőfeszítésekre, amelyeket ez az ország tesz. A francia vezetők egyetlen megszólalása sem kívánta ezt megkérdőjelezni” – mondta. „Mindkét ország számára lényeges, hogy gyorsan sikerüljön az európai menekültügyi rendszer reformjáról megegyezni, megerősíteni közös akcióinkat a (migránsok) származási és a tranzit országai irányában, és megerősíteni a külső határok védelmét” – tette hozzá a szóvivő, jelezve, hogy éppen ezek a témák szerepelnek a pénteki Conte-Macron megbeszélés napirendjén.
Emmanuel Macront egyébként hazájában is élesen támadják, mégpedig saját pártjából, amiért az elmúlt napokban nem szólalt meg, és nem ajánlotta fel a mentőhajó befogadását, pedig Korzika szigetének vezetői felajánlották azt. Benjamin Griveaux francia kormányszóvivő kedden elmondta: Franciaország nem volt tétlen, folyamatosan egyeztetett a máltai, a spanyol és az olasz döntéshozókkal. Emlékeztetett arra, hogy Emmanuel Macron a kezdetektől ugyanazt az irányvonalat követi a migrációs kérdésben, amelynek kulcsszavai a határozottság és a humanizmus, s amelyet Franciaországban jobb- és baloldalról egyaránt támadnak.
Olaszország vasárnap megtagadta a francia Sos Mediterranée és az Orvosok határok nélkül (MSf) civilszervezetek által működtetett, 629 migráns szállító mentőhajó kikötését, de Málta sem fogadta a hajót. Az Aquarius sorsa végül kedden rendeződött: a migránsokat olasz hajók segítségével szállítják át Spanyolországba, amely felajánlotta, hogy fogadja őket. Az MSF azonban kifogásolta, hogy a kimerült embereknek így további négy napot kell kibírniuk a tengeren.
(MTI)